9/11 pagal Farenheitą

untitled

Vaidina: šiame dokumentiniame filme visi vaidina save. Pagrindinis “aktorius“ – George W. Bush, epizoduose matome nuo B. Affleck’o iki Bin Laden’o.

Rež.: Michael Moore.

Pavadinimas kilęs iš kažkokios ten amerikono knygos (R. Bradbury’io 1953 metų novelės “Fahrenheit 451“; pavadinimas šiuo atveju reiškia temperatūrą, kurioje savaime užsidega popierius), o esmė yra tokia, jog “9/11 pagal Farenheitą“ –  tai tarsi temperatūra, kurioje savaime pradeda degti…laisvė. Čia toks frazeologizmas/aforizmas, aha.

Prieš pradedant pasakoti apie filmą, primenu, jog šis dokumentinis veikalas yra laikomas didžiausią įtaką JAV padariusiu filmu, apklausoje užėmė pirmąją vietą. Minėti farenheitai laimėjo Kanų “Aukso šakelę“, buvo nominuoti “Oskarui“, plius kur dar kiti laimėjimai…žavu.

Filme publicistiniu stiliuku pasakojama apie kelis amerikonams labai opius reikalus: apie 2011 rugsėjo 11 – ąją, karą Irake, dar apie tokį G. Bush’ą…Iš principo, tai ir yra filmas apie Bush’ą – koks jis kvailas, nekompetentingas, draugauja su Bil Laden’o šeima, o paskui, norėdamas pakelti reitingus, paskelbė karą niekam dėtui Irakui. Baisu!

images2

 

Radau internete dvidešimt faktų iš filmo, kurie nedaro garbės George’ui:

“20 įdomiausių faktų iš filmo:

1. TV naujienų kanalas “Fox News“ pirmasis paskelbė, kad JAV prezidento rinkimus Floridoje laimėjo George’as Walkeris Bushas, nors šiek tiek anksčiau kiti kanalai jau raportavo Alo Gore’o pergalę.

2. Tą lemtingą rinkimų naktį už žinių ir reportažų išleidimą į eterį buvo atsakingas Johnas Ellisas, kuris yra George’o W.Busho pusbrolis.

3. George’o W.Busho inauguracijos JAV prezidentu iškilmių proga dešimtys tūkstančių amerikiečių išėjo į Vašingtono gatves, vadino naująjį valstybės vadovą melagiu ir apmėtė jo limuziną kiaušiniais.

4. Per pirmuosius 8 kadencijos mėnesius iki 2001-ųjų rugsėjo 11-osios tragedijos George’as Bushas atostogoms paskyrė net 42 proc. savo darbo laiko.

5. Apie pirmąją teroristų ataką į Prekybos centro dangoraižį George’as W.Bushas sužinojo dar važiuodamas automobiliu į suplanuotą susitikimą su vieno Floridos valstijos darželio vaikais. Nepaisant iškilusios grėsmės JAV prezidentas nusprendė nekeisti savo planų ir nuėjo bendrauti su vaikais.

6. Kai antrasis lėktuvas rėžėsi į Prekybos centro dangoraižį, tai jo administracijos atstovas Andrew H. Cardas jaunesnysis įėjo į klasę ir tyliai pranešė prezidentui, kad šalį užpuolė teroristai. Tačiau George’as W.Bushas ramiu veidu toliau vartė ir skaitė vaikišką knygelę “Mano augintinis ožiukas“.

7. Beveik 7 minutes po teroristų antpuolių niekas nieko nedarė arba nežinojo ką reikia daryti, o George’as W.Bushas dar apie 30 min. šmaikščiai bendravo su vaikais.

8. 2001-ųjų rugpjūčio 6-ąją George’ui W.Bushui buvo pranešta, kad Osamos bin Ladeno vadovaujami teroristai planuoja užpulti Ameriką su užgrobtais keleiviniais lėktuvais, bet JAV prezidentas tą pačią dieną nusprendė … išvykti į žvejybą.

9. Praėjus vos dviems dienoms po rugsėjo 11-osios išpuolio mažiausiai 6 privatiems lėktuvams ir kelioms dešimtims komercinius reisus vykdantiems lėktuvams buvo išduoti specialūs leidimai pakilti į orą, nors tuo metu absoliučiai visi skrydžiai JAV prezidento įsakymu buvo uždrausti. Po 2001-ųjų rugsėjo 13-osios iš JAV išvyko 142 Saudo Arabijos piliečiai, o tarp jų buvo net 24 Osamos bin Ladeno šeimos nariai.

10. 1972-siais du lėktuvų pilotai George’as W. Bushas ir Jamesas R. Bathas buvo laikinai nušalinti nuo savo pareigų, nes neatvyko į privaloma medikų patikrinimą. Po to įvykio abu vyrai tapo gerais draugais, tad George’as W.Bushas puikiai žinojo, kad Jamesas R. Bathas yra Bin Ladenų šeimos verslo reikalų Amerikoje oficialus atstovas.

11. George’ui W. Bushui ypač nesisekė tvarkyti savo verslo reikalų ir jis žlugdė vieną naftakasybos įmonę po kitos. 1986-ųjų rugsėjį vienos dabartinio JAV prezidento kompanijos akcijas nusipirko ir visus įsiskolinimus padengė koncernas “Harken Energy“. Beje, pirmąją George’o W. Busho įkurtą įmonę “Arbusto“ parėmė tas pats Jamesas R. Bathas.

12. Išrinktas JAV prezidentu George’as W. Bushas paskyrė ambasadoriaus postą Saudo Arabijoje advokatui iš Dallaso Robertui Jordonui, kuris prieš 11 metų padėjo jam išsisukti nuo kaltinimų finansinėmis machinacijomis.

13. Įtakingojo tėvo dėka George’as W. Bushas tapo finansinės kompanijos “Carlyle Group“ valdybos nariu. Tai viena iš didžiausių firmų pasaulyje, valdanti 18,3 mlrd. JAV dol. kapitalą ir investuojanti transporto, nekilnojamojo turto, medicinos, telekomunikacijų ir bei kitų sričių įmones įvairiose šalyse. Į šios kompanijos sąskaitas suplaukdavo Bushų ir Bin Ladenų šeimų narių pinigai.

14. Kompanija “Carlyle Group“ ypač daug investicijų skyrė šalies gynybos sektoriui ir finansavo karinės technikos gamybą. Praėjus vos 6 savaitėms po rugsėjo 11-osios kompanija viešai paskelbė apie įsigytas “United Defence“ akcijas. 2001-ųjų gruodį šis sandėris atnešė “Carlyle Group“ net 237 mln. JAV dol. pelno.

15. Saudo Arabijos verslininkai yra investavę net 860 mlrd. JAV dol. į įvairias Amerikos kompanijas.

16. Praėjus 2 dienoms po rugsėjo 11-osios tragedijos JAV prezidentas George’as W. Bushas pakvietė į svečius Saudo Arabijos ambasadorių princą Bandarą, kuris atvyko į susitikimą su 6 asmens sargybiniais. Gerais ir ypač artimais draugais laikomi politikai šnekučiavosi, mėgavosi alkoholiniais gėrimais ir rūkė cigaras Baltųjų rūmų balkone.

17. 2003-ųjų kovo 19-ąją prezidento George’o W. Busho įsakymu JAV kariuomenė pradėjo karą Irake. Ši valstybė niekuomet negrasino ir nepuolė Amerikos, o taip pat nenužudė nė vieno amerikiečio.

18. JAV Vyriausybės nurodymu nė vienas TV reporteris su filmavimo kamerą nebuvo įleidžiamas į karinę bazę Delaware, kurioje leidžiasi karstus su žuvusiųjų kareivių kūnais atgabenantys lėktuvai.

19. 2003-ųjų spalio 1-ąją George’as W. Bushas nusprendė sumažinti karo lauke savo gyvybėmis rizikuojantiems kariams išmokamas premijas 33 proc., o jų šeimoms skiriamas išmokas – net 60 proc.

20. Irako kare jau žuvo apie 5 tūkst. karių. Dauguma jų – tai darbo neturėję jaunuoliai ir neturtingų tėvų vaikai. Tik 4 iš 535 JAV kongreso narių vaikai tarnauja kariuomenėje, bet vos vieno iš jų (senatoriaus Timo Johnsono) sūnus dalyvavo Irako kare.“

images3

Trumpai tariant, GB tikras blogis. Galbūt. Tik žiūrint šį filmą, jis taip iki skausmo priminė LT TV žvaigždės Jakutienės (ar kokios ten?) laidas, kur viskas yra taip “pritempta! Tam, kad atrodytų tiesa, manipuliuojama faktais, montažu, net muzika, kad tik kitą rytą pusę Lietuvos bobelių murmėtų “ar tu matei?!“. Trumpai tariant, filmas atrodo stipriai pritemptas, primanipuliuotas. O kur dar tas užjaučiantis režisieriaus balsas už kadro..

Bet kokiu atveju, nemanau, kad viskas filme yra tik melas. Sunku tą įrodyti, kai pateikiami kažkokie slapta gauti popieriukai ar kai apklausiami žmonės, o klausimai yra specialiai tiksliškai parinkti. Iki rimtos dokumentikos “9/11 pagal Farenheitą“ toloka, bet pažiūrėjus filmą, tikrai nelieki abejingas.

 

2014 05 14: 

7

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s