James M. Cain “Laiškanešys skambina du kartus“ (2006)

download (4)

Perskaičiau šią knyga per kelias valandas – išties, trumpa ir aiški, jeigu galima taip pasakyti.

Tiesą sakant, knygą pirkau mugėje, kur buvo didelės nuolaidos – o pirkau tik dėl to, jog kažkada teko matyti tikrai įsimintiną filmą, su J. Nicholson ir J. Lange. O kas blogiausia, tas filmas man įsiminė visai ne dėl meninės vertės, bet vienos scenos ant stalo – dar iki šiol nesutariama, tai buvo tikras meilės aktas ar vaidyba?..Na, gal tai ir neblogiausia, bet girtis nuo nereiktų.

Anyway, knygoje pasakojama apie tokį Frenką – eilinį jauną valkatą, kuris kelis kartus jau buvęs teistas, kalėjęs keliose valstijose. Šis atsibasto į pakelės užkandinę, susižavi savininko žmona Kora, aišku, gauna darbo, o paskui, nepatikėsit, prasideda l’amour.

Kaip ir būna gyvenime, taip ir knygoje – ne viskas taip paprasta: įsimylėjeliai nusprendžia, kad užkandinės savininkas, Koros vyras, jų meilės trikampyje nebereikalingas, jį nužudo, vėliau suvaidinę nelaimingą įvykį. Vyksta teismas, tačiau Frenkas ir Kora išteisinami. Istorija vainikuojama teisingu atpildu, end of story.

Šiame meilės – detektyviniame pasakojime man išties patiko pats stilius, greičiau, nešališkas pasakotojo žvilgsnis – jis tarsi žiūri iš šalies, kartais “aš“ pasidaro Frenku, kartais Kora, bet daugmaž išlaikomas atstumas. Toks hemingvėjiškas taupumas ir konkretumas, vietomis – šiurkštumas, kaip koks pigus amerikietiškas viskis. Bet toks ir yra gyvenimas, ar ne? Kiti akcentuota pasakojimo emocinį ribotumą, turiu omenyje, viskas arba juoda, arba balta – arba meilė, arba smurtas. Aš to nepastebėjau, nors pilkų atspalvių šiame pasakojime galėtų būti ir daugiau…

Kitą vertus, tai eilinė istorija, kaip rašo komentaruose liaudis, per “Komisarą Reksą“ rodė kažką panašaus. Nieko neišsiskiriantis pasakojimas apie meilę, nusikaltimą ir atpildą. O kad prieš keliasdešimt metų tai buvo laikoma vos ne skandalu, rašyti tokiu stiliumi ir taip atvirai, manęs visai nejaudina.

O va filmas pagal šią knygą, priešingai, jaudina 🙂

2016 01 22:

Turinys: 5/10

Gylis: 4/10

Eiga: 7/10

Menas: 6/10

Ech…: 5/10

5,4

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s