Jane Austen “Puikybė ir prietarai“ (2015)

Neseniai pabaigiau skaityti šį legendinį romaną, todėl norėčiau pasidalinti keliais pastebėjimais, nusistebėjimais ir nusiskundimais.

Kaip žinia, “Puikybė ir prietarai“ buvo pabaigti rašyti beveik prieš Jane Austen mirtį, 1813 metais. Apie tuos laikus mes žinome nedaug, todėl bendram vaizdui susidaryti šis romanas irgi tikrai vertingas. Žinoma, tai ne istorinis romanas, o visas epas apie meilę. Meilę Anglijos kolonijinio gyvenimo laikotarpiu, kai turtingieji gyvendavo dvaruose, apsuptuose parkų; kai visi eidavo gerti popietės arbatėlės, o rimtiems santykiams užmegzti pakakdavo šokio iškilmingame vakarėlyje…

Romane pasakojama apie Benetų šeimos likimą. Nors Benetai laikomi kilmingais, tačiau jie nėra ypač turtingi, todėl išlaikyti savo penkias dukras, o dar jas ištekinti, jiems yra didelis iššūkis. Kaip žinia, pagal to meto taisykles, jaunajai būdavo reikalingas nemažas vestuvinis kraitis, ir kuo jis didesnis, tuo gerėja šansai rasti tinkamesnį jaunikį…Tai va, penkių dukterų tėvui, ponui Benetui, turėjo plaukai šiauštis ant galvos, kadangi pakankamai lėšų kraičiams jis neturėjo, o dukterys jau buvo tinkamo amžiaus vestuvėms. Visgi šis veikėjas pateikiamas kaip protingas, ironiškas ir kandus, todėl labai dėl to nesuko galvos – už viską labiausiai pergyveno ponia Benet. Ir vieną dieną – o stebuklę! – kaimyninį dvarą išsinuomojo turtingi atvykėliai, ponas Binglis su seserimis ir draugu, ponu Darsiu. Benetų šeima kaip iš kailio neriasi, norėdama “apžavėti“ turtingąjį kaimyną, o šiam ypač patinka Džeinė Benet. Gi vyresnėlė, Elizabeta, vaizduojama kaip protinga, bet išdidi, ori dama, kurios taip lengvai nesužavėsi…Ypač atgrasus Elizabetai pasirodo pono Binglio draugas Darsis.

Va tada ir prasideda veiksmas: vieni nori vieno, kiti nori kito; vieniems patinka ta mergina, kitiems – ne. Tas pats ir su vaikinais. Vieni apšneka kitus, treti šmeižia ketvirtus, ir taip toliau, ir panašiai…Dievaži, pradėjęs skaityti šį romaną, norėjau mesti jau po pirmo puslapio (beje, ne aš vienas – internete radau straipsnį, jog ‘Puikybė ir prietarai“ laimėjo pirmą vietą rinkimuose knygos, kurios neverta skaityti. Atseit, pigi ir nuobodi istorija apie senovę); perskaitęs kelis skyrelius, vėl jau buvau padėjęs, pradėjau skaityti dar kitą. Vėliau suėmiau save į rankas, ir viskas buvo sudorota…

“Puikybė ir prietarai“ – psichologinis romantinis romanas apie XIX amžiaus pradžios privilegijuotųjų gyvenimą Anglijoje, apie jų tarpusavio santykius. Kartu tai aštrus žvilgsnis į to meto moters pasaulį – pagrindinės herojės pateikiamos kaip stiprios, protingos, turinčios savo nuomonę ir siekiančios savo tikslų. Gal todėl, paradoksas, šios rašytojos romanai pasidarė aktualūs ir šiais laikais, kai vyrauja neapibrėžtumas (priešingybė aniems laikams, kai viskas buvo sureguliuota taisyklėmis, kurių garbingi žmonės laikėsi), bet moterys vis tiek nori būti savo gyvenimo šeimininkėmis. Puikybės būdavo pilna visada, kaip ir prietarų, tačiau tikri jausmai juos ištirpdo, pradinis priešiškas nusistatymas išnyksta – toks romano moralinis pamokymas. per Elizabetos paveikslą Išryškinamas ir tikriausiai, aukštinamas, stiprios, protingos moters tipažas.

Kitą vertus, tai išties vietomis nuobodokas romanas apie jausmus. Viskas pakankamai painu, internete net mačiau veikėjų šeimos medį, tikriausiai tam, kad būtų lengviau suprasti…Pateikiama elementari sėkmingos santuokos istorija, that’s all. Suprask, susilaikymas – dorybė, reikia galvoti savo galva; nuosaikumas ir dorybė pelno aukso medalį – tai išties nuobodu. Ne gana to, Romualdos Zagorskienės vertimas tragiškas, gal dėl to ir skaitymas prailgo? Griozdiškos, neįtikinančios konstrukcijos, gali būti, kiek iškreipiama prasmė, brr…Pasigilinus dar giliau, paaiškėjo, kad pati autorė taip ir liko nevedusi, o be to, panašu, ir nekalta. Tai tikrai nedaro įtakos romano kokybei, bet bendras vaizdas aiškėja.

“Puikybė ir prietarai“ – klasikinis romanas, kurį išsilavinusiam žmogui būtinai reikia perskaityti. Ar užtenka vieno karto? Per akis! Ar reikia pamatyti filmą pagal šį romaną? Būtinai!

2017 09 21

Turinys: 7/10

Gylis: 6/10

Eiga: 8/10

Menas: 6/10

Ech…: 7/108

6,8

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s